MycoPrint - test pravosti hub

Vitální houby obsahují celou škálu různých bioaktivních látek jako jsou vitamíny, enzymy, minerální látky, steroly, nukleosidy, aminokyseliny a spoustu dalších. Některé studie hovoří až o 1.000 různých sloučeninách, které se ve vitálních houbách vyskytují a mohou mít pozitivní vliv na naše zdraví.

V dnešní době hodně mluvíme o polysacharidech či triterpenech, které jsou jedním z hlavních důvodů, proč vitální houby užívat.

Rizika při nákupu vitálních hub

Bohužel konkrétně s deklarováním jednotlivých účinných látek je na dnešním houbovém trhu spojeno spousta rizik, které běžný zákazník nemá šanci odhalit. 

Naši němečtí kolegové testují pravidelně i konkurenční výrobky a občas se nestačí divit, co vše některé produkty obsahují. 

Velmi oblíbený trik některých zpracovatelů surovin je nahrazovat některé účinné látky z vitálních hub alternativními látkami z levnějších zdrojů

Škrob místo polysacharidů?

Někteří výrobci dnes nahrazují polysacharidy např. škrobem, který je také polysacharid, ale pro organismus nemá vůbec žádný význam. Pokud pošleme houbový extrakt na test polysacharidů, tak běžná laboratoř nemá metodiku na to odhalit, zda se jedná o houbový polysacharid, a nebo obyčejný škrob.

Triterpeny ze šalvěje?

Setkáváme se občas i s tím, že např. triterpeny se nahrazují triterpeny ze šalvěje, která je levnější a jednodušší pro zpracování. Ale opět bez valného účinku na organismus.

A škrob či triterpen ze šalvěje nejsou určitě látky, které bychom chtěli nalézt v kvalitních vitálních houbách. Hlavně, pokud bychom takovýto produkt užívali, tak dojde k posunu účinků jednotlivých hub a např. Reishi už nebude mít účinky jako Reishi.

Jak se ale dá zaručit pravost jednotlivých hub

V naší společnosti MycoMedica, můžeme pomocí jedinečných analytických metod, které jsme ve spolupráci s naším německým partnerem vyvíjeli s velkým nasazením a vášní po dobu 20 let, kontrolovat kvalitu, a hlavně původ houbových polysacharidů.

Naše vstupní kontrola zboží probíhá ve farmaceutickém prostředí s certifikací GMP v Německu, kde probíhá testovaní na různé škodlivé látky jako je 300 druhů pesticidů, těžkých kovy, radioaktivity či PAH. V neposlední řadě provádíme také mikrobiologické rozbory.

Sledujte MycoPrint

Ale zpět k pravosti a původu účinných látek. Abychom zaručili autenticitu (pravost) jednotlivých houbových surovin, všechny suroviny jsou také podrobeny analytické testu identity SEC – tzv. MycoPrint (náš „otisk houby“). 

Tímto způsobem my i naši zákazníci získávají jistotu, že pro danou extrakci byl skutečně použit deklarovaný druh houby a jednotlivé účinné látky vznikly přísně kontrolovaným extrakčním procesem a nebyly do extraktu uměle dodány pouze proto, abychom splnili parametry, které deklarujeme.

Ne všichni dodavatelé jsou schopni kontrolovat nebo správně deklarovat jednotlivé účinné složky, které houbová surovina obsahuje a pokud si nejste jisti s výběrem produktu, zeptejte se tedy svého prodejce, zda testuje také autenticitu houbového extraktu.