Jak vybrat ten správný produkt z vitálních hub

Vitální houby jsou dnes velmi populární. Denně je užívá čím dál tím větší množství lidí u různých nerovnováh. Případně je kupují i pro své domácí mazlíčky.
Je důležité zvolit takový houbový produkt, který organismus podpoří a zároveň nebude tělo zanášet dalšími nečistotami.
Všichni prodejci tvrdí, že nabízí nejvyšší kvalitu, nejlepší surovinu a zaručené účinky... Argumentují  různými % účinných látek , polysacharidů, triterpenů, houbových kyselin, tou nejdelší dobou pěstování, nejrůznějšími testy z laboratoří, různými matoucími odbornými názvy.
Jak se v tom ale laik má vyznat?  Zvláště když mnoho těch informací může být  pouze marketing .  
 

Možnosti zpracování hub

a) odvary 

Ze sušených hub si uděláme odvar. Tato metoda vychází z tradice, nicméně je třeba velkého množství hub, abychom dosáhli požadovaných účinků. 

b) houbový prášek neboli biomasa 

Sušené houby se rozemelou na velmi jemný prášek. Částečně se tím naruší chitinový obal a tělo je schopné z houby vytěžit důležité bioaktivní látky. Jeho působení je jemnější. 

c) extrakty 

Jemnou extrakcí horkou vodou dokážeme prolomit chitinovou bariéru a vytěžit z houby maximální množství bioaktivních látek. U některých druhů hub je třeba na konci procesu extrakce provést ještě vysrážení etanolem (tzv. dvojitá extrakce), jelikož některé bioaktivní látky jsou ve vodě nerozpustné. Tento proces se používá obvykle jen u Reishi a Chagy. U ostatních hub tento proces nemá smysl. 

Pokud chceme z houby využít co nejvíce bioaktivních látek, musíme ji nějakým způsobem zpracovat, abychom narušili chitinové obal houbové buňky. Člověk nemá potřebné enzymy pro trávení chitinu, takže při trávení nedokáže uvolnit účinné látky z buněčné stěny houby a vyloučí je. 

Extrakce je nejoptimálnější zpracování hub. I proto je drtivá většina odborných studií prováděna s extrakty, a ne s houbovým práškem.
Hlavními (ale ne jedinými!!!) bioaktivními látkami vitálních hub jsou polysacharidy (a to hlavně β-1, 3/1,6-D-glukany). Zatímco v sušeném prášku je cca 0,5‒3 % polysacharidů, v našich extraktech jich je 30 nebo 50 %. Extrakty jsou tedy asi 16-60x koncentrovanější, než houbový prášek. Uvedli jsme, že naše preparáty mají 30% nebo 50% obsah polysacharidů. A zde se dostáváme k jádru problému. Jaký je mezi nimi rozdíl?

 

reishi_final

Jaký je rozdíl mezi 30% a 50% koncentrací?

Zkuste si představit, že houba obsahuje komplex různých bioaktivních látek – polysacharidy, terpeny, aminokyseliny, steroidní látky, minerály, vitamíny apod. A mezi těmito látkami existují různé vztahy. Dokonce některé tlumí efekt těch druhých látek. Příroda prostě za milióny let evolučního vývoje nastavila poměry bioaktivních látek v houbách optimálně. Proto při užívání hub prakticky nehrozí negativní vedlejší dopady na organismus.

Čínská medicína se dívá na houbu jako na celek. A jako celek působí i houba na náš organismus. Extrakcí se prolomí chitinová bariéra houbové buňky a zlepší se vstřebatelnost bioaktivních látek. Zároveň se zvýší koncentrace těch důležitých látek. Pokud ale budete zvyšovat koncentraci jedné bioaktivní látky, bude to vždy na úkor látek ostatních. A to působení na lidský organismus se bude měnit. Tzn. že 50 % extrakt už nebude fungovat stejně jako odvar ze sušené plodnice. Není to dobře nebo špatně. Je jen otázkou, čeho chceme dosáhnout. Terapeuti nejčastěji používají 30% koncentrace, protože se blíží více k surové houbě. Nicméně i 50% koncentrace najde v některých případech své uplatnění.

photo_2022-10-13_08-21-00

30% extrakty (u Coriolu 40%) 

30% houbové extrakty používají terapeuti čínské medicíny u většiny tzv. nerovnováh. Je tomu tak z důvodu optimálního poměru polysacharidů a dalších látek, který umožňuje komplexní působení. 

Tyto extrakty jsou proto vhodné hlavně u dlouhotrvajících nerovnováh. Např. 30 % extrakt z Reishi se hodí na dlouhodobou podporu imunity, udržování normální funkce kardiovaskulárního systému či hladiny cholesterolu. 

IMAGE 2022-10-13 08:19:13

50% extrakty 

50% houbové extrakty používají terapeuti obvykle spíše u akutních nerovnováh, kde je potřeba reagovat intenzivně a razantněji. 

Hodí se tak zejména u nerovnováh, které netrvají dlouho a je potřeba např. skokově podpořit imunitu. V takovém případě můžeme zvolit třeba 50 % extrakt z Reishi. Výborné jsou pak vybrané 50% extrakty též u sportovců, kteří jsou v tréningu a musí podávat vrcholové výkony. Doplní jim v tomto období energii a posílí vitalitu. 

U 50% extraktů z vitálních hub zaručuje MycoMedica nejvyšší koncentraci houbových beta glukanů na trhu. 

K našim produktům nabízíme i bezplatné poradenství.
Pokud si nejste jisti výběrem vhodných produktů pro váš konkrétní stav, např. zda je vhodnější 30 % či 50 % extrakt, využijte naši ePoradnu.