Meridiány: Tajemné cesty energie v našem těle

V tradiční čínské medicíně (TČM) jsou meridiány považovány za neviditelné energetické dráhy neboli kanály, které jsou rozprostřeny po celém těle. Meridiány propojují různé orgány i tělesné systémy, zároveň umožňují volný tok životní energie (známé jako Qi - vyslovováno "čchi"). Tato energie má zásadní význam pro udržení zdraví a rovnováhy v těle. Tradiční čínská medicína věří, že nerovnováha anebo blokace v těchto meridiánech může vést k různým zdravotním problémům.

Pro udržení zdraví a rovnováhy je nutné, aby Qi volně a harmonicky proudila po těchto energetických cestách. Tradiční čínská medicína rozlišuje dvanáct hlavních meridiánů, které jsou přiřazeny k dvanácti základním orgánům.

Meridiány a jejich orgány:

Meridiány článek (1)

 1. Meridián srdce (yin)
 2. Meridián tenkého střeva (yang)
 3. Meridián sleziny (yin)
 4. Meridián žaludku (yang)
 5. Meridián plic (yin)
 6. Meridián tlustého střeva (yang)
 7. Meridián ledvin (yin)
 8. Meridián močového měchýře (yang)
 9. Meridián osrdečníku (perikardu) (yin)
 10. Meridián tří zářičů (trojitý ohřívač) (yang)
 11. Meridián jater (yin)
 12. Meridián žlučníku (yang)

Každý z těchto meridiánů představuje cestu, po které se energie pohybuje a ovlivňuje tak určité funkce našeho těla i mysli. Pokud jsou v energetické dráze patrné příznaky disharmonie, bolest se může projevovat nejen v oblasti orgánu, ke kterému příslušná dráha náleží, ale také v celém její průběhu.

Jak tedy přesně meridiány fungují?

Vezměme si jako příklad meridián Jater. Podle čínské medicíny ovlivňuje nejen funkci samotných jater, ale i naše emoce, zejména hněv a frustraci. Když je energie v nerovnováze, začnou se ozývat problémy s játry, dostavit se však mohou rovněž pocity napětí, podrážděnosti i deprese. Naopak, pokud je energie v harmonii, cítíme se uvolněně a v pohodě.

Meridiány článek (2)

V TČM je velký důraz kladen na prevenci, proto se doporučuje udržovat harmonický tok Qi pro zajištění dobrého zdraví. Meridiány nejsou pouze statickými linkami, ale naopak dynamickými cestami, které se neustále mění v závislosti na našem zdraví, aktivitě a emocích. Protože energie v meridiánech mívá tendence kolísat, je důležité udržovat její rovnováhu pomocí různých metod, jako je akupunktura, bylinná podpora, tai-chi, qigong. Velmi nápomocná je samozřejmě také vyvážená strava a zdravý životní styl.

Akupunktura je obzvlášť známou technikou, která stimuluje akupunkturní body na meridiánech za účelem vyrovnání a zlepšení toku Qi. Akupunkturista může použít jemné jehličky, teplo (moxování) nebo masáže (akupresura) k dosažení terapeutického účinku.

V oblasti bylinné podpory nabízíme řadu pentagramových bylinných koncentrátů, které jsou navrženy tak, aby cílily na konkrétní meridiány a podporovaly jejich zdravý tok Qi.

Meridiány a TČM: Klíč k rovnováze vašeho těla

Při práci s meridiány je důležité přistupovat k tělu jako k celku, protože všechny cesty jsou vzájemně propojené. Jakmile jedna cesta trpí, může citelně ovlivňovat i ty ostatní. Tím se opět ukazuje krása tradiční čínské medicíny, která neléčí jen jedno místo nebo konkrétní symptom, ale usiluje o obnovení rovnováhy a harmonie v celém těle.

Je také důležité poznamenat, že ačkoli západní medicína obecně nepřijímá meridiány jako potenciální léčitele, mnoho lidí po celém světě zaznamenalo pozitivní účinky praktik založených právě na principu meridiánů. Vědecké studie často zkoumají vysvětlení, jak takové metody ovlivňují tělo. Současně hledají všechna možná propojení s nervovým systémem, fasciemi a dalšími strukturami těla.

V moderní době se TČM a koncept meridiánů stále více integrují do holistického přístupu k zdraví, který spojuje tradiční moudrost a moderní vědecké poznatky za jediným účelem - podpořit blaho každého jedince.